פאס הרכבת של יפן JR Pass – המדריך המלא לכרטיס הרכבות ביפן

שיתוף

גילוי נאות: כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות או שוכרים רכב דרך הלינקים באתר, אנחנו מקבלים עמלה קטנה. נשמח שתפרגנו לעבודה ושתרכשו דרכנו. יש לנו גם 12% הנחה על ביטוח נסיעות ו-$3 הנחה על סים דאטה לחו״ל שמתחיל ב-$4.5 לג׳יגה תלוי ביעד.

זה לא סוד שאנחנו מאוהבים ביפן. לו היינו זוכים בלוטו, הדבר הראשון שהיינו עושים היה לרכוש דירה איפשהו ביפן. יפן היא גם יעד מצויין למשפחות – חזרנו לאחרונה מטיול של חודש עם בת 7.5 ובני 5 והיה מהמם בכל כך הרבה מובנים – אפילו הילדים ביקשו להשאר. התיירים ישראלים, מצידם, מגלים עכשיו את יפן גם הם, ובעיקר מגלים שהיא לא יקרה כמו שחשבו. אחת ההוצאות הגדולות ביותר ביפן, מעבר לטיסה עצמה, היא התחבורה הציבורית. הרכבות המקומיות יקרות, והבין-עירוניות עוד יותר. לדוגמא, נכון לכתיבת שורות אלו, רכבת מטוקיו לאוסקה תעלה 13,620 ין (449 ש״ח) ללא מושב שמור או 14,140 ין (466 ש״ח) עם מושב שמור. מסיבה זו, חברת הרכבות Japan Rail מוכרת את פאס הרכבת JR Pass לתיירים. מהו הפאס והאם משתלם לכם לרכוש אותו? על כך נדבר בהמשך. אם אתם מתכננים טיול ליפן עם המשפחה, הצטרפו לקבוצה שלנו מטיילים ביפן עם ילדים כדי להתייעץ ולקרוא את הסיכומים שעלו בקבוצה וקראו את המדריך ליפן עם ילדים עם המון מידע שיעזור לכם לתכנן.

פה תוכלו גם לקרוא סיכום על טיול בר מצווה ליפן ודרכים לחסוך בטיול ביפן. וגם לקרוא למה לדעתנו הוסטלים שווים יותר ממלונות ביפן. פה תוכלו גם למצוא מלונות בטוקיו למשפחות.

מהו פאס הרכבת של יפן?

פאס הרכבת של יפן נמכר על ידי חברת Japan Railways לתיירים הגרים מחוץ ליפן. הפאס מאפשר נסיעות ללא הגבלה בכל יפן ברשת הרכבות של Japan Railways, שמסומנת JR, למעט כמה רכבות מהירות (Nozomi, Mizuho). הוא גם טוב לאוטובוסים של Japan Railways.

הפאס הינו אישי (בודקים דרכונים לפני שמפעילים אותו, הסבר בהמשך), ומזמינים אותו בין 3 חודשים לפני הטיסה עד שבוע לפני הטיסה.

מהו המחיר של ה-JR Pass?

תלוי באורך הפאס ולמי רכשתם. ילדים משלמים מגיל 6 בתחבורה הציבורית ביפן, אז יש פאס לילדים מגיל 6 עד גיל 11 (חצי מחיר). מגיל 12 צריך לשלם מחיר מלא.

ניתן לבחור פאס לשבוע, שבועיים ו-3 שבועות רצופים, ואת הפאס עצמו מפעילים ביום שתרצו להתחיל להשתמש בו. לדוגמה: אם הפעלתם את הפאס של שבוע ביום ראשון (לא משנה באיזו שעה), הוא יהיה טוב עד לשבת בחצות, בלי קשר לכמה השתמשתם בו בין לבין.

יש שתי רמות של כרטיסים: פאס רגיל ופס ״ירוק״ שהוא כמו מחלקה ראשונה. מניסיון, הפס הרגיל מספיק לגמרי למשפחה שמטיילת ביפן. הרכבות ביפן ברמה מאוד גבוהה והנוחות של מחלקה רגילה טובה מאוד.

כאן מפורט המחירים לפי מחלקה, גיל, ואורך הפאס. המחירים נכונים לספטמבר 2019. שימו לב שלפעמים יש אתרים מהן ניתן לרכוש בהנחה. מהניסיון שלנו (של שלוש רכיבות), בארץ גובים מחיר גבוה יותר מאשר אם מזמינים מחו״ל, ולאור העלות הגבוהה, אנחנו ממליצים להשוות מחירים לפני שהרכישה. אנחנו ממליצים על האתר JRailPass שממנו רכשנו פעמיים בעבר וגם הפעם נרכוש כי הם לרוב הכי זולים.

הנה טבלאות המחירים של הפאס באתר ששמתי למעלה. המספרים בדולרים משתנים בגלל העלייה והירידה של הין, וכמובן שגם לפעמים משתנים המחירים בכללי, אבל לא בצורה קיצונית.

עלויות לילדים מגיל 6

 

עלויות למבוגרים

האם אני צריך לקנות את פאס הרכבת לטיול שלי?

הפאס מאפשר להוזיל עלויות נסיעה עם מתכננים נכון, אבל בהחלט יכול להיות שאתם לא צריכים אותו. פאס הרכבת יכול לחסוך הרבה כסף אם אתם מבצעים נסיעות ארוכות ורבות ביפן. אבל אם אתם מתכננים שתי ערים בשבועיים ובלי טיולי יום מחוץ לערים, אז הפאס כנראה לא רלוונטי.

כדי לבדוק אם שווה לכם להשתמש בפאס הרכבות, אתם יכולים לבדוק עלויות של נסיעות בגוגל. שימו לב שהאתר Hyperdia שכל כך אהבנו כבר לא פעיל.

כשמשווים בין עלויות, חשוב לדעת שיש בעצם שני מחירים: fare רגיל ו-seat fee. ה-fare הוא המחיר הבסיסי של הנסיעה. על זה צריך להוסיף seat fee, שזה תוספת תשלום על רכבות מסוימות, אם זה בשביל הושבה מסומנת או לא. ברכבות המקומיות אין צורך כי אלו לרוב רכבות כמו מטרו, אבל ברחוקים יותר במיוחד עם ילדים, כדאי להזמין מקומות ישיבה, מה שבמילא כלול בפס. כמובן שהמחיר הוא לאדם מבוגר, וחצי מחיר לילד. שימו לב שילדים ללא פאס, כלומר מתחת לגיל 6, לא יקבלי מושב מסומן ברכבת, אבל רוב הרכבות שלקחנו היו רכבות רגילות כמו במטרו ולא היתה בעיה, וברכבת היחידה שהיינו בה שהיתה ממש רכבת עם הושבה, היו גם קרונות בלי מקומות ישיבה ויכולנו לשבת שם עם הקטנים. אם אתם טסים בעונה חזקה, זה עדיין לקחת סיכון אם לא מזמינים מקומות מסומנים, אבל בכל מקרה בפאס זה כבר כלול.

כך תוכלו לחשב את עלות הנסיעות ולראות אם פס הרכבת שווה לכם ולכמה זמן: אם אתם שוהים ביפן שבועיים אבל רוב הנסיעות שלכם מתרכזות ב-7 ימים מסויימים, אז אולי שווה לכם לקנות פס רכבת לשבוע. מצד שני, אם הכוונה היא להשאר באותו האזור, יתכן ואין באמת צורך בפאס כי העלות של נסיעה אחת יכולה להיות זולה יותר. לצורך העניין, רכבת מטוקיו לקיוטו עולה 13,400 ין, כלומר 26,800 ין הלוך-חזור. העלות של הפאס לשבוע היא 29,110 ין. במקרה כזה, אם הכוונה היא באמת רק לנסוע מטוקיו לקיוטו ובחזרה, אז לא משתלם לרכוש את הפאס. שימו לב שגם ניתן לנחות בעיר אחת ולהמריא מאחרת ובכך לחסוך את עלות רכבת החזור, למרות שלרוב הטיסות מאוסקה יקרות מטוקיו. שווה להשוות מחירים לפני שמזמינים טיסה.

בנוסף, פאס הרכבת של יפן גם טוב לכמה קווים פנים עירוניים בטוקיו, קיוטו ואוסקה. לדעתנו, לא שווה להפעיל את הפאס בתוך הערים כי אין הרבה קווי JR והנסיעות בתוך העיר לא כאלו יקרות, אבל אם כבר הפעלתם בשביל הנסיעה הארוכה, שווה להשתמש בו כמה שניתן כדי לחסוך כמה שיותר.

עוד שיקול הוא העלות של טיסה מול העלות של הרכבת. כפי שציינו, אם הכוונה היא להשתמש בפאס לכמה טיולים בין עירוניים בטווח קצר, אז הפס לרוב מאוד משתלם. אבל אם לא, שווה לבדוק עלויות של טיסות פנימיות. אנחנו טסנו בטיסות פנימיות מאוסקה לטוקיו בעלות של $50 לכרטיס, בעוד שהרכבות עלו מעל $115, כלומר טיסות לחמישה עלו לנו כמו שתי רכבות למבוגרים, בלי לחשב את העלויות של הילדים. הטיסות גם עדיפות לפעמים על פני רכבות כשמדובר במרחקים ארוכים. רכבות לספורו מטוקיו אורכות חצי יום, כך שנפצל כזה טיול על פני כמה ימים. לעומת זאת, במחיר מאוד דומה, רכשנו טיסות  ($66 לאדם) לספורו ותוך פחות מ-3 שעות הגענו. כמו בכל חברה, חשוב לבדוק מה כולל מחיר הטיסה (ה-$66 במקרה הזה התחיל ב-$45 אבל לא כלל הושבה וכבודה, כך שזה היה המחיר כששדרגנו את הכרטיס).

האם אפשר לרכוש את הפס כשאגיע ליפן במקום להזמין מראש?

יפן התחילה לאפשר רכישה של הפאס בתוך יפן (לתיירים בלבד) אבל זה עם הגבלת זמן שכבר התארכה פעם וכרגע המכירה היא עד סוף מרץ לטיולים עד אמצע אפריל:

 • פאס של 7 ימים לשימוש עד ה-6 באפריל
 • פאס של 14 ימים לשימוש עד ה-13 באפריל
 • פאס של 21 ימים לשימוש עד ה-20 באפריל

כלומר, הפאס צריך להיות מופעל עד סוף מרץ. מעבר להגבלת זמן השימוש, הפאס יקר יותר ביפן מאשר ברכישה מראש. אלו המחירים הרשמיים של הפאס אם רוכשים אותו ביפן:

עלות הפאס ביפן עצמה

בהשוואה למחירים שפרסמנו למעלה מהאתר שממנו אנחנו קונים, העלות ל-7 ימים היא $25 יותר למבוגר (עלות אונליין 29,650 ין) ו-$13 לילד (עלות אונליין 14,820 ין), כלומר למשפחה עם 3 ילדים מתחת לגיל 12, ההפרש הוא $89. בפאס של שבועיים, ההפרש כבר גדול יותר, הפרש של $38 למבוגר ו-$19, כלומר $133. הפלוס של רכישה ביפן, כמובן, היא שתוכלו להחליט על המקום אם תרצו אותו. שימו לב שניתן לרכוש אותו רק בסניפים מסוימים. אישית, אנחנו מזמינים גם עכשיו אונליין למרות שיש אפשרות לרכוש שם (מה שלא היה בביקור האחרון שלנו לפני הקורונה).

האם אפשר לקחת מזוודות ברכבות?

התשובה הקצרה היא: תלוי. ברוב הרכבות אין בכלל בעיה. ב-2020 החוקים לגבי רכבות השינקנסן ספציפית השתנו ועכשיו יש הגבלת גודל לכבודה שאפשר לקחת ברכבות. את החוקים המעודכנים ניתן לראות פה, אבל הנה הם בקצרה. שימו לה שהמידות הרשומות מתייחסות למידות הכוללות של כל מזוודה, כלומר אורך, רוחב ועומק.

 • אפשר להביא שני תיקים/מזוודות בחינם
 • כל תיק לא יעלה סך האורך, הרוחב והגובה על 250 סנטימטרים, כאשר האורך לא יעלה על שני מטרים והמשקל לא יעלה על 30 קילוגרם
 • ניתן להעלות חפצים של פחות מ-160 ס"מ (סכום של גובה x אורך x רוחב) ללא הזמנה מראש. אלו אפשר לשים מעל המושב כמו במטוס
 • למזוודות בין 160 ס"מ ל-250 ס"מ נדרשת הזמנה מראש (בחינם). במקרה שלא בוצעה הזמנה, יגבה קנס של 1,000 ין לכל מזוודה ויכול להיות שיעבירו את המזוודות שלכם למקום אחר ברכבת
 • אסור להעלות מטען מעל 250 ס"מ לרכבת. במקרה כזה, יש חברות שמעבירות את המזוודות עבור תשלום בין ערים. לרוב לוקח בין 24-48 לעבור, כלומר שומרים בתיק גב ציוד ליומיים ושולחים את השאר ליעד הבא

ניתן לבצע הזמנות בחינם דרך אפליקציית Eki-Net, במכונת כרטיסים או באופן אישי אצל הכרטיסן בתחנת הרכבת (לא הרכבת עצמה). למי שיש את ה-JR Pass, מומלץ לבצע הזמנת מושבים ומטען בו-זמנית. יש שתי חברות מומלצות לשירות הזה, יאמאטו ו-Sagawa. אם יש לכם הרבה כבודה, יכול להיות שישתלם לכם יותר לטוס, אבל חשוב לבדוק את הדברים האלו מראש ולפני שרוכשים את פס הרכבות.

אוקיי, סבבה. איפה מזמינים את ה-JR Pass?

אפשר להזמין און ליין בכמה אתרים. אנחנו בחרנו באתר הזה כי הוא היה הכי זול לנו והאתר עצמו אמין ומוכר והשתמשנו בו מספר פעמים בטיול האחרון. כשמזמינים את הפאס, בעצם מזמינים וואצ׳ר זמני שתקף לשלושה חודשים. מסיבה זו, אי אפשר להזמין יותר מ-3 חודשים מראש, אבל באמת שגם אין סיבה. לפעמים יש הטבות באתר Klook ושם אפשר גם לרכוש את הכרטיס בזול יותר. שווה להשוות מחירים בין האתרים מכיוון שזאת הוצאה לא קטנה.

המשלוח לארץ הוא עם FedEx והוואצ׳רים מגיעים תוך שני ימי עבודה לרוב וצריך לתאם זמן הגעה אליכם.

כך נראה הווצרים שמקבלים:

פס הרכבת של יפן

את הוואצ׳רים שומרים היטב ולוקחים איתכם ליפן. כשמגיע הזמן להשתמש בפאס, צריך להמיר את הוואצ׳ר לפאס רכבת אמיתי באחת מתחנות ה-JR הרלונטיות.

את הוואצ׳ר ניתן להמיר באחת התחנות הרשומות למטה עם דרכון של כל בעלי הפאס. צריך למלא מספר טפסים ומקבלים את הפס. כל פאס הוא אישי ומציגים אותו בכל פעם שנכנסים לתחנת הרכבת שרוצים להשתמש בו וגם ביציאה. גם כשרוצים להזמין מקומות ברכבת מראש, צריך להציג את כל הפסים כדי לקבל כרטיסים. חשוב לציין שהמקומות השמורים הן ללא עלות נוספת ברוב הרכבות עם הפאס, אבל כן צריך להכנס לתחנת ה-JR כדי שיתנו לכם כרטיסים עם מושבים שמורים.

מהרגע שמקבלים את הפאס, השימוש הראשון שלו צריך להיות תוך חודש. רוב הסיכויים הם שברגע שתקבלו אותו, תרצו להשתמש בו באותו יום, ולא אחרי חודש, אבל גם טוב להכיר את המגבלות.

אפשר להישתמש בפאס כבר בשדה התעופה בטוקיו כשנוחתים כדי לנסוע לעיר עם הרכבת של JR או לחכות לזמן המתאים מבחינת נסיעות כדי להפעילו. תלוי בתכנון שלכם ושווה לתכנן מראש. רוב המטיילים מבלים מספר ימים בטוקיו ואז מפעילים את הפאס ומבלים גם את הימים האחרונים בטוקיו.

פס הרכבת של יפן - הפס הרישמי

פס הרכבת של יפן - פרטים אישיים

איפה אפשר להמיר את פאס הרכבת ביפן?

הנה כל התחנות שבהן אפשר להמיר את הוואצ׳רים. רשמנו אותן באנגלית לקריאה יותר קלה והתמצאות יותר קלה ביפן:

 • Kushiro Station
 • Obihiro Station
 • Asahikawa Station
 • Sapporo Station
 • New Chitose Airport Station
 • Hakodate Station
 • Hachinohe Station
 • Sendai Station
 • Yamagata Station
 • Fukushima Station
 • Niigata Station
 • Kanazawa Station
 • Narita Airport Terminal 1 Station
 • Narita Airport Terminal 2·3 Station
 • Haneda Airport International Terminal Station*
 • Tokyo Station
 • Ueno Station
 • Shinjuku Station
 • Shibuya Station
 • Ikebukuro Station
 • Shinagawa Station
 • Yokohama Station
 • Shin-Yokohama Station
 • Odawara Station
 • Mishima Station
 • Shizuoka Station
 • Hamamatsu Station
 • Nagoya Station
 • Kyoto Station
 • Shin-Ōsaka Station
 • Ōsaka Station
 • Kansai Airport Station
 • Sannomiya Station
 • Okayama Station
 • Hiroshima Station
 • Shimonoseki Station
 • Takamatsu Station
 • Matsuyama Station
 • Kokura Station
 • Hakata Station
 • Nagasaki Station
 • Kumamoto Station
 • Ōita Station
 • Miyazaki Station
 • Kagoshima-Chūō Station
 • Nara Station
 • Higashi-Maizuru Station
 • Nishi-Maizuru Station
 • Tottori Station
 • Sakaiminato Station
 • Shin-Yamaguchi Station
 • Shin-Hakodate-Hokuto Station
 • Higashi-Maizuru Station
 • Nishi-Maizuru Station

 

מחפשים טיסות זולות? הנה מדריך שיסביר לכם איך למצוא טיסות זולות ב Skyscanner. מחפשים מלונות מומלצים? הנה רשימת מלונות מומלצים למשפחות

הכנסו לקבוצה הבלעדית

2 תגובות

 1. שלום
  איפה קונים כרטיסים לנסיעה בודדת בין הירושימה לטוקיו וחזרה לאוסקה

  1. היי, אפשר לקנות בתחנת הרכבת (לא בטוחה שאפשר לרכוש אונליין מראש). אבל תבדוק את העלויות כי מהבדיקה שלי – עדיין יותר משתלם לך לעשות פאס של שבוע, אלא אם כן תהיה יותר משבוע בין הנסיעות האלו. ממה שנראה, טוקיו לאוסקה זה 13,500 ין והירושימה לטוקיו זה 18,380 ין, כלומר ביחד 31,880 ין. הפאס לשבוע למבוגר עולה 29,650 ין בלינק ששמתי בכתבה (המחיר הרשמי הוא 33,610 ין): http://bit.ly/JRPassKids

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לקבל מידע על הטבות, הנחות, תחרויות ומסלולים חדשים